2014

MAN OF THE MATCH 2014

In the light of the popularity of the Man of the Match medals sponsored annually by Greens of Plattekloof (and awarded on the recommendations of the respective match referees, since I hardly ever get to see any of the games !) at the Tony Stoops Rugby Festival, it was a simple decision to have medals bearing this website's logo struck.  They are presented to the player who impressed me the most in each 1st XV rugby match I attend.

1

Fabian van der Vent

IC

ED

Monument Park vs  Eben Dönges

23 February 2014

2

Jurie Fick

FL

HTD

Stellenberg  vs  HTS Drostdy

23 February 2014

3

Stefan Gouws

FH

HJS

Paarl Boys' High  vs  San Isidro (Arg)

14 March 2014

4

Ivan Kunz

IC

Tyg

Tygerberg  vs  Hugenote

15 March 2014

5

Morné van Wyk

N8

Mtg

Montagu  vs  Langenhoven Gym

20 March 2014

6

Boeta Hamman

FH

Oak

Oakdale  vs  HTS Daniel Pienaar

21 March 2014

7

Gean Hanse

OC

DU

Dirkie Uys  vs  Union High

22 March 2014

8

Ruben Brand

IC

AGy

Augsburg Gym  vs  Worcester Gym

22 March 2014

9

Charl-François du Toit

N8

HJS

Paarl Boys' High  vs  Punt

22 March 2014

10

Caleb Nortje

FH

LH

Porterville  vs  Langenhoven High

22 March 2014

11

Marnus Niemand

LK

Sw

Swartland  vs  Durbanville

25 March 2014

12

Austin Jenneke

FH

Sw

Swartland  vs  Porterville

9 April 2014

13

Christie van der Merwe

LK

Pik

Piketberg  vs  Weston Sec

9 April 2014

14

Gean Hanse

IC

DU

Dirkie Uys  vs  Vredenburg

9 April 2014

15

Tyler Jacobs

FL

Sch

Schoonspruit  vs  Hopefield

9 April 2014

16

Mervano da Silva

N8

Bis

Bishops  vs  Boland Landbou

12 April 2014

17

Gertie le Fleur

SH

Sch

Swartland  vs  Schoonspruit

15 April 2014

18

Faffa Cummings

LK

Bfl

Swartland  vs  Brackenfell

22 April 2014

19

Marnu Bartels

LW

HTD

HTS Drostdy  vs  Charlie Hofmeyr

23 April 2014

20

Lee Lewis

LW

DK

De Kuilen  vs  Durbanville

24 April 2014

21

Dylan Nel

FB

Sw

Swartland  vs  Hermanus

26 April 2014

22

Jurgens van Schalkwyk

SH

Bv

Bellville  vs  Walvis Bay

1 May 2014

23

Keagan Timm

N8

Wyn

Wynberg  vs  Hugenote

1 May 2014

24

John Brand

LW

Stg

Stellenberg  vs  Pearson

1 May 2014

25

Clyde Martch

OC

Rbh

Rondebosch  vs  St John's

1 May 2014

26

Damian West

SH

Tyg

Tygerberg  vs  Windhoek High

1 May 2014

27

Damian Rawstorne

RW

SC

SACS  vs  St David's

1 May 2014

28

Casper Nel

LP

Tyg

Tygerberg  vs  St David's

3 May 2014

29

Jano Oosthuizen

FL

Stg

Stellenberg  vs  Windhoek High

3 May 2014

30

Amani Minani

RW

Rbh

Rondebosch  vs  Walvis Bay

3 May 2014

31

Robert Ball

IC

StA

SACS  vs  St Andrew's (Gtn)

3 May 2014

32

Jack Madlakane

LP

Psn

Bellville  vs  Pearson

3 May 2014

33

Sam Mitchell

LK

Bis

Bishops  vs  Hugenote

3 May 2014

34

Nicholas Scott

FH

Wyn

Wynberg  vs  St John's

3 May 2014

35

Justin Heunis

OC

Bis

Bishops  vs  St Andrews (Gtn)

5 May 2014

36

Aldrin Greeff

FH

Stb

Stellenbosch  vs  Paulus Joubert

8 May 2014

37

Robbie Waddilove

FL

Rbh

Boland Landbou  vs  Rondebosch

10 May 2014

38

Dieter Leicher

LK

PGy

Paarl Gym  vs  Tygerberg

17 May 2014

39

Zandré de Koker

SH

PGy

Paarl Gym  vs  Bishops

24 May 2014

40

Cameron April

OC

Sch

Schoonspruit  vs  Porterville

 27 May 2014

41

Le Roux Baard

N8

Otq

Paarl Gym  vs  Outeniqua

31 May 2014

42

Cian Wagenaar

HK

Oak

Tygerberg  vs  Oakdale

7 June 2014

43

Llewellyn Titus

SH

Bfl

Brackenfell  vs  Redlands (Chile)

 13 June 2014

44

Gerhard Nel

RW

Hug

Schoonspruit  vs  Hugenote

14 June 2014

45

Jondré Williams

SH

BL

Paarl Gym  vs  Boland Landbou

21 June 2014

46

Kabous Voges

LP

Bfl

Brackenfell  vs  Vredenburg

17 July 2014

47

Marco Joubert

LP

Bv

Bellville  vs  Volkskool (G-R)

17 July 2014

48

Sive Mkolwana

N8

Cr

Piketberg  vs  Cradock

17 July 2014

49

Jaco Jooste

HK

Dv

Durbanville  vs  Pate's GS (Eng)

17 July 2014

50

Juan Esterhuizen

FL

Tyg

Tygerberg  vs  Despatch

17 July 2014

51

Ruben Brand

IC

AGy

Augsburg Gym  vs  RGS, High Wycombe (Eng)

17 July 2014

52

Caleb Louw

SH

Sw

Swartland  vs  Manchester GS (Eng)

17 July 2014

53

Kevin Goddard

HK

Bv

Bellville  vs  Manchester GS (Eng)

19 July 2014

54

Marco Manus

OC

CH

Charlie Hofmeyr  vs  Volkskool (G-R)

19 July 2014

55

Marnus Niemand

LK

Sw

Swartland  vs  Despatch

19 July 2014

56

Brandon Collins

RW

Bfl

Brackenfell  vs  Piketberg

19 July 2014

57

Matthew Boshoff

FL

Stg

Stellenberg  vs  Augsburg Gym

19 July 2014

58

Uwe Geissler

FL

Tyg

Tygerberg  vs  RGS High Wycombe (Eng)

  19 July 2014

59

Dan Taylor

FH

BGS

Bellville  vs  Bristol GS (Eng)

24 July 2014

60

HJ Luus

N8

PGy

Paarl Gym  vs  SACS

26 July 2014

61

Inver van Rooyen

LW

NO

Schoonspruit  vs  New Orleans

30 July 2014

62

Jordan Chait

FH

SS

Boland Landbou  vs  SACS

2 August 2014

63

Gerhard du Toit

LK

BL

Boland Landbou  vs  Hugenote

7 August 2014

64

Brandon Wood

LK

Wyn

Tygerberg  vs  Wynberg

9 August 2014

65

Morné Williams

N8

Gdl

Groendal  vs  Bella Vista

13 August 2014

66

Adriaan de Waal

HK

AGy

Labori  vs  Augsburg Gym

13 August 2014

67

Wihan von Wielligh

SH

Hug

Brackenfell  vs  Hugenote

16 August 2014

68

Lyal Markus

FB

Exc

Excelsior  vs  Groendal

20 August 2014

69

Hugo Lambrechts

N8

AGy

Milnerton  vs  Augsburg Gym

20 August 2014

70

SJ Wessels

LK

HTD

Bishops  vs  HTS Drostdy

23 August 2014

71

Zain Davids

OC

Rbh

Bishops  vs  Rondebosch

30 August 2014