2015

MAN OF THE MATCH 2015

In the light of the popularity of the Man of the Match medals sponsored annually by Greens of Plattekloof (and awarded on the recommendations of the respective match referees, since I hardly ever get to see any of the games !) at the Tony Stoops Rugby Festival, it was a simple decision to have medals bearing this website's logo struck.  They are presented to the player who impressed me the most in each 1st XV rugby match I attend.

1.

Ethan Adams

LK

Stg

Stellenberg  vs  Parel Vallei

6 March 2015

2.

Ruhann de Jager

FL

Sch

Schoonspruit  vs  Waveren

7 March 2015

3.

Wihan von Wielligh

SH

Hug

Hugenote  vs  Tygerberg

14 March 2015

4.

Amil van Heerden

N8

Bfl

Brackenfell  vs  Namaqualand

21 March 2015

5.

Wayne Cameron

FL

Pnt

Punt  vs  Upington

21 March 2015

6.

Jayden Markus

FH

DU

Dirkie Uys  vs  Langenhoven High

21 March 2015

7.

Uwe Geissler

FL

Tyg

Piketberg  vs  Tygerberg

21 March 2015

8.

Glenbrey Fortune

FB

Pvl

Porterville  vs  Union High

21 March 2015

9.

Ruben de Villiers

LK

HJS

Paarl Boys' High  vs  Framesby

21 March 2015

10.

Earll Douwrie

FB

HTD

HTS Drostdy  vs  Kempton Park

8 April 2015

11.

Brandon Salomo

SH

Bis

Bishops  vs  Paarl Gym

18 April 2015

12.

Fabian November

FH

Swd

Schoonspruit  vs  Swartland

21 April 2015

13.

Carlu Sadie

TP

Bvl

Bellville  vs  St Stithian's

25 April 2015

14.

Liam Larkan

FL

SC

SACS  vs  Hugenote

25 April 2015

15.

Tian Heynecke

FB

Tyg

Tygerberg  vs  Upington

25 April 2015

16.

Matthew Boshoff

FL

Stg

Stellenberg  vs  Walvis Bay

25 April 2015

17.

Byron Bowes

FL

Rbh

Rondebosch  vs  St John's

25 April 2015

18.

Labib Kannemeyer

SH

Wyn

Wynberg  vs  Pearson

25 April 2015

19.

Hanré Jooste

TP

Tyg

Tygerberg  vs  Walvis Bay

27 April 2015

20.

Luthando Fini

LP

Prs

Stellenberg  vs  Pearson

27 April 2015

21.

Dian Fourie

LW

Wyn

Wynberg  vs  St Stithian's

27 April 2015

22.

Ciaran Dayaram

OC

SC

SACS  vs  St John's

27 April 2015

23.

Tian Boonzaier

IC

Bvl

Bellville  vs  Hugenote

27 April 2015

24.

Jamie King

N8

Rbh

Rondebosch  vs  Upington

27 April 2015

25.

Jean-Marc Fuchs

FL

Bfl

Brackenfell  vs  Swartland

29 April 2015

26.

Divan Olivier

FB

Brv

Breërivier  vs  Vredenburg

1 May 2015

27.

Fabio Afrika

FH

Wst

Piketberg  vs  Weston

1 May 2015

28.

Denver Prins

TP

WGy

Worcester Gym  vs  Overberg

1 May 2015

29.

Paul Janse van Rensburg

FL

Swd

Swartland  vs  Vredendal

1 May 2015

30.

Stihan Visser

HK

DUy

Dirkie Uys  vs  Esselenpark

1 May 2015

31.

Muller Uys

N8

PGy

Boland Landbou  vs  Paarl Gym

9 May 2015

32.

Charlton Johnson

N8

Grd

Stellenbosch  vs  Groendal

13 May 2015

33.

William Day

LP

Bis

Brackenfell  vs  Bishops

16 May 2015

34.

Yaseen Jacobs

FB

Rbh

Tygerberg  vs  Rondebosch

23 May 2015

35.

Lance Steytler

HK

SC

Durbanville  vs  SACS

30 May 2015

36.

MJ Hayes

LK

PGy

Paarl Gym  vs  Rondebosch

6 June 2015

37.

Johan Visser

FL

PGy

Paarl Gym  vs  Oakdale

20 June 2015

38.

Francu Dreyer

LP

Vks

Piketberg  vs  Volkskool (Graaff-Reinet)

16 July 2015

39.

Jean-Marc Fuchs

FL

Bfl

Brackenfell  vs  Bedford Modern (UK)

16 July 2015

40.

Wynand du Toit

IC

CH

Tygerberg  vs  Charlie Hofmeyr

16 July 2015

41.

Ashwin van der Westhuizen

LW

Sch

Schoonspruit  vs  Cradock

16 July 2015

42.

Wian Greeff

FH

Gl

HTS Drostdy  vs  Gill College

16 July 2015

43.

Zander Schoeman

LK

Dbv

Durbanville  vs  Despatch

16 July 2015

44.

Charlie Gerber

N8

Swd

Swartland  vs  RGS, Armagh

16 July 2015

45.

Jean Burke

LW

Tyg

Tygerberg  vs  Gill College

18 July 2015

46.

Caesar Lewis

LW

Vks

Vredenburg  vs  Volkskool (Graaff-Reinet)

18 July 2015

47.

Charlie Gerber

N8

Swd

Swartland  vs  Cradock

18 July 2015

48.

Gerswin Coetzee

LW

Sch

Schoonspruit  vs  Brackenfell

18 July 2015

49.

Philip Jacobs

LW

Dbv

Piketberg  vs  Durbanville

18 July 2015

50.

Matthew McSorley

OC

RGA

Charlie Hofmeyr  vs  RGS< Armagh (UK)

18 July 2015

51.

Rowan Wolmarans

N8

Dbv

Durbanville  vs  Bedford Modern (UK)

21 July 2015

52.

Ruan Combrinck

FL

Bfl

Brackenfell  vs  RGS, Armagh (UK)

22 July 2015

53.

Seb Hanekom

OC

Bis

HTS Drostdy  vs  Bishops

25 July 2015

54.

Ryan Muller

FB

Bvl

Bellville  vs  Wellington College (UK)

27 July 2015

55.

André de Jager

LK

Swd

Swartland  vs  New Orleans

28 July 2015

56.

Tiaan Henecke

FB

Tyg

Tygerberg  vs  Swartland

1 August 2015

57.

Henlo Marais

IC

BlB

Hugenote  vs  Boland Landbou

5 August 2015

58.

Mojalefa Mosia

FL

Rbh

Rondebosch  vs  Durbanville

6 August 2015

59.

Andreas de Roock

LK

DeK

De Kuilen  vs  Felsted (UK)

7 August 2015

60.

Jordan Holgate

N8

Wyn

Wynberg  vs  Stellenberg

8 August 2015

61.

Niël Nolte

FL

Ltz

Gansbaai Academy  vs  Lutzville

12 August 2015

62.

Franco Adendorff

FL

Lab

Labori  vs  Hermanus

12 August 2015

63.

Didi le Roux

TH

Tyg

De Kuilen  vs  Tygerberg

13 August 2015

64.

Evert Carstens

FH

Stg

Bellville  vs  Stellenberg

15 August 2015

65.

Van Zyl Lombard

FL

Ltz

Lutzville  vs  Albert Myburgh

18 August 2015

66.

Ernst van Rhyn

LK

PGy

Tygerberg  vs  Paarl Gym

22 August 2015

67.

Ashley Monk

FH

Mal

Malibu  vs  Albert Myburgh

25 August 2015

68.

Jesse Herbert

IC

Mln

Labori  vs  Milnerton

25 August 2015

69.

Marco Stassen

FH

Tyg

Tygerberg  vs  Brackenfell

29 August 2015