2018

MAN OF THE MATCH 2018

In the light of the popularity of the Man of the Match medals sponsored annually by Greens of Plattekloof (and awarded on the recommendations of the respective match referees, since I hardly ever get to see any of the games !) at the Tony Stoops Rugby Festival, it was a simple decision to have medals bearing this website's logo struck.  They are presented to the player who impressed me the most in each 1st XV rugby match I attend.

1. Caylo Markus IC Sch Schoonspruit vs San Luis (Argentina) 2 February 2018
2. Manuel Geduld RW Sch Schoonspruit vs Groenberg  8 March 2018
3. Shaun Baxter FH HTD Stellenberg vs HTS Drostdy 17 March 2018
4. Keagan Johannes FB Gsf Boland Landbou vs Garsfontein 17 March 2018
5. Kyle Lamb FH Wyn Brackenfell vs Wynberg 20 March 2018
6. Pierich Siebert FL PGy Paarl Gym vs Durbanville 21 March 2018
7. Evan Roos N8 HJS HJS Paarl vs Grens 24 March 2018
8. Shayne Buis FH LHH Langenhoven High vs Namaqualand 24 March 2018
9. Isaiah Wharton N8  Bis Hopefield vs Bishops 24 March 2018
10. Denzil Douries FH Pvl Porterville vs Overberg 24 March 2018
11. Len Pelser IC Dbv Durbanville vs DF Malan 14 April 2018
12. Cyle Mansfield HK Sbh Stellenbosch vs Klein Nederburg  18 April 2018
13. Jean Minnaar LK SCS Paarl Gym vs SACS 21 April 2018
14. Connor Mahoney FB Sch Swartland vs Schoonspruit 24 April 2018
15. Reece Bryce FL Wyn Wynberg vs Durbanville 26 April 2018
16. James Boyes FL Bvh Bellville vs Parel Vallei 5 May 2018
17. Juan Wilson N8 PGy Rondebosch vs Paarl Gym 12 May 2018
18. Keanan Solomons N8 Sch Wesbank vs Schoonspruit 16 May 2018
19. Eaj Carew SH LGy Swartland vs Langenhoven Gym  19 May 2018
20. Ross Stone IC Rbh Rondebosch vs HTS Drostdy 26 May 2018
21. Danel Franse LK Ovb Labori vs Overberg 2 June 2018
22. JW Loubser N8 Bvh Bellville vs Durbanville 9 June 2018
23. Jade Latola FH GC Vredenburg vs Gill College 12 July 2018
24. Gershon September OC Str Strand vs Volkskool (G-R) 12 July 2018
25. Damian Hills RW Dsp Bellville vs Despatch 12 July 2018
26. Thandi Hoyi SH Tyg Tygerberg vs Worcester Gym 12 July 2018
27. Ulrich van Tonder N8 DFM Schoonspruit vs DF Malan 12 July 2018
28. Will Fortuin LW Dbv Piketberg vs Durbanville 12 July 2018
29. Ethan Diston FH Swd Swartland vs Pate's Grammar (Eng) 12 July 2018
30. Gunter Mohr FL Str Strand vs Gill College 14 July 2018
31. George Olivier LK Brf Brackenfell vs Volkskool (G-R) 14 July 2018
32. André Bester N8 Dbv Durbanville vs Pate's Grammar (Eng) 14 July 2018
33. Liam Tattersall  LK Tyg Tygerberg vs Piketberg 14 July 2018
34. Martiens Kotzé TH Bvh Bellville vs Hopefield 14 July 2018
35. Keanu Pieters TH Sch Schoonspruit vs Manchester Grammar (Eng) 14 July 2018
36. Derk Tap FL Swd Swartland vs Labori 14 July 2018
 37. Marinus de Jager FL Swd Swartland vs New Orleans 19 July 2018
38. Khyro van der Westhuizen FL Sbg Rondebosch vs Stellenberg 21 July 2018
39. Uclaine November LK Sch Schoonspruit vs Augsburg Gym  28 July 2018
40. André Pretorius FK Out Durbanville vs Outeniqua 4 August 2018
41. Johann Strauss N8 Rbh Rondebosch vs SACS 18 August 2018