2019

MAN OF THE MATCH 2019

In the light of the popularity of the Man of the Match medals sponsored annually by Greens of Plattekloof (and awarded on the recommendations of the respective match referees, since I hardly ever get to see any of the games !) at the Tony Stoops Rugby Festival, it was a simple decision to have medals bearing this website's logo struck.  They are presented to the player who impressed me the most in each 1st XV rugby match I attend.

1. Nivan Petersen FH Sbg Stellenberg vs HTS Drostdy 2 March 2019
2. Tehan du Plessis HK BL Boland Landbou vs Bellville 2 March 2019
3. Nathaniel Young FH KN Klein Nederburg vs Albert Myburgh 9 March 2019
4. Ayden Pretorius LK OHH Dirkie Uys vs Oudtshoorn 9 March 2019
5. Nathan Engelbrecht FH Hpf Hopefield vs Overberg 9 March 2019
6. Rian Nel FK Tyg Porterville vs Tygerberg 9 March 2019
7. Quan Horn OC HJS Paarl Boys' High vs HTS Drostdy 9 March 2019
8. Markus Dempsey FH Pvi Parel Vallei vs Milnerton 21 March 2019
9. Liam Tattersall LK Tyg Tygerberg vs Soweto Invitation XV 21 March 2019
10. Kyle Smith N8 FHk Fish Hoek vs Langa Invitation XV 21 March 2019
11. Ignacio Mackintosh SH SIs San Isidro (Argentina) vs Rondebosch 21 March 2019
12. Matthew Damonze SH Wyn Wynberg vs Pearson  21 March 2019
13. Blaine Golden TH Gwd Glenwood vs KES 21 March 2019
14. Tinotenda Kampeta FL SWI Pearson vs Soweto Invitation XV 23 March 2019
15. Leonard de Leeuw FB PVi Parel Vallei vs Langa Invitation XV 23 March 2019
16. Troy Fisher HK Rbh Rondebosch vs Tygerberg 23 March 2019
17. Joe Jonas FB Gwd Glenwood vs San Isidro (Argentina) 23 March 2019
18. Marzuq Allen FL Wyn Wynberg vs KES 23 March 2019
19. Shaun Gordon FH Tyg Tygerberg vs Pearson 25 March 2019
20. Fermin Pereyra FL SIs KES vs San Isidro (Argentina)  25 March 2019
21. Reynhardt Crous LK PGy Bishops vs Paarl Gym     6 April 2019
22. Keanan Solomons N8 Sch Schoonspruit vs Porterville 12 April 2019
23. Conor van Eden FB Rbh Rondebosch vs Boland Landbou 13 April 2019
24. Caylo Markus IC Sch Schoonspruit vs Swartland 23 April 2019
25. William Moore N8 Dbv Durbanville vs Hugenote 27 April 2019
26. Kian Davis FH Rbh Rondebosch vs Parel Vallei 11 May 2019
27. Ulrich Gaum LK Sbh Stellenbosch vs Labori 15 May 2019
28. Conor van Eden FB Rbh Rondebosch vs SACS 18 May 2019
29. Wiaan Schmidt LH Dbv Durbanville vs Brackenfell 25 May 2019
30. Gideon van Wyk N8 HJS Bishops vs Paarl Boys' High 1 June 2019
31. Matt Gray LK Rbh Bishops vs Rondebosch 8 June 2019
32. Mauritz Swart FLl Str Strand vs Vredenburg 4 July 2019
33. Evile Shuba SH HTB HTS Bellville vs Gill College 4 July 2019
34. Arné van den Heever SH DFM DF Malan vs Labori  4 July 2019
35. Jaco Oosthuizen FH Bvh Bellville High vs Schoonspruit  4 July 2019
36. Thomas Doyle LW SCS SACS vs Tygerberg  4 July 2019
37. Ruben Jooste N8 Dbv Durbanville vs Muir College 4 July 2019
38. Jay-Cee Kotze LW Swd Swartland vs Stonyhurst (England)  4 July 2019
39. Breandan Mellin LK Bfl Brackenfell vs Gill College 6 July 2019
41. Gershwin Williams LW Mur Bellville High vs Muir College  6 July 2019
42. Jean-Louis Burger FH DFM DF Malan vs Vredenburg 6 July 2019
43. Kyle Arendse N8 HTB HTS Bellville vs Robertson  6 July 2019
44. Lian Carpenter FL Str Strand vs Cheadle Hulme (England) 6 July 2019
45. Byron Strydom FH Tyg Tygerberg vs Stonyhurst (England) 6 July 2019
46. Lyall Booyse SH Swd Swartland vs Labori 6 July 2019
47. Ruan Steyn SH Dbv Schoonspruit vs Durbanville  6 July 2019
48. Gerhard van Niekerk LH PGy Paarl Gym vs Rondebosch 13 July 2019
49. Charlton Pietersen N8 NOr Swartland vs New Orleans 16 July 2019
50. Rethabile Louw OC Wyn Rondebosch vs Wynberg 20 July 2019
51.          
52.          
53.